STOP WYPADANIU WŁOSÓW

Nadmierne wypadanie włosów to duże zmartwienie, które zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, potrafi odcisnąć swoje piętno na pewności siebie. Dlatego nie warto czekać i jak tylko zauważymy problem, zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę oraz zaproponuje leczenie. Określenie przyczyny powodującej wypadanie włosów to podstawowa kwestia, która pozwoli zaplanować skuteczną terapię.

Jak wygląda wizyta?

Często zgłaszają się do mnie Pacjenci po wcześniejszych konsultacjach z kosmetologami-trychologami lub lekarzami innych specjalności, podczas których nie uzyskali konkretnej diagnozy lub zaleceń przynoszących widoczne rezultaty. Tymczasem prawidłowe rozpoznanie problemu  to podstawa, aby zaplanować skuteczną terapię. Pierwszą wizytę rozpoczynam od szczegółowego wywiadu z Pacjentem, podczas którego pytam o styl życia, dietę czy stosowane produkty. W czasie konsultacji wykonuję także badanie trichoskopowe, poddając dokładnej analizie ujścia mieszków włosowych oraz łodygi włosów. Cały proces Pacjent może oglądać razem ze mną na monitorze w bardzo dużym powiększeniu. Zazwyczaj już to wystarczy, by postawić diagnozę i rozpoznać typ wypadania włosów, lecz istnieją także przypadki, w których można spodziewać się dodatkowych badań – np. z krwi lub biopsji skóry głowy.

Jakie są typy łysienia?

Najczęściej diagnozowanym problemem jest łysienie androgenowe - spowodowane genetycznie uwarunkowaną wrażliwością mieszków włosowych na obecne w naszym organizmie hormony oraz łysienie telogenowe – wywołane przez czynniki, takie jak stres, gorączka, przebyte lub aktywne choroby, niedobór składników odżywczych. Rejestruje się także coraz więcej przypadków łysienia bliznowaciejącego oraz łysienia plackowatego. Wnikając jeszcze bardziej w teorię, łysienie generalnie można podzielić na dwa główne typy – bliznowaciejące i niebliznowaciejące. Co to oznacza? W przypadku łysienia niebliznowaciejącego mieszki włosowe nie są uszkodzone i przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia istnieje możliwość regeneracji i wyprodukowania nowych włosów. Do tej kategorii należą łysienie androgenowe, telogenowe, plackowate. Natomiast w przypadku łysienia bliznowaciejącego, występującego głównie w wyniku procesów zapalnych powodowanych przez różnego rodzaju choroby dermatologiczne, jak np. liszaj płaski mieszkowy, dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mieszka włosowego, który jest zastępowany przez tkankę włóknistą, czyli tak naprawdę bliznę.

Co dalej po postawieniu prawidłowej diagnozy?

Po rozpoznaniu problemu - czas na terapię. W przypadku leczenia łysienia należy uzbroić się w cierpliwość. Proces może obejmować zarówno leczenie farmakologiczne, jak i różnego rodzaju zabiegi medyczne. Dodatkowo warto skupić się na prawidłowej pielęgnacji – właściwe kosmetyki i wspomagające zabiegi pielęgnacyjne to bardzo istotny element na drodze do odzyskania włosów.  Od lat współpracuję z kosmetologami-trychologami, którzy na podstawie moich zaleceń dobierają właściwe kosmetyki lub wykonują wspomagające zabiegi pielęgnacyjne.

Jakie zabiegi skutecznie walczą z łysieniem?

Wysoką skuteczność w procesie leczenia łysienia wykazują zabiegi polegające na podawaniu preparatu do skóry głowy jak np. mezoterapia igłowa specjalistycznym preparatem lub zabiegi z osoczem.  Odwirowane osocze jest bogate w czynniki wzrostu, które uwalniając się do skóry, wpływają na regenerację mieszków włosowych, stymulują produkcję nowych włosów, powodują, że rosną one szybciej, a ich łodygi mają grubszą średnicę. Zabieg należy wykonywać w serii, najlepiej czterech zabiegów, jeden zabieg w miesiącu, nie częściej i nie później niż co 3–6 tygodni. Potem terapię osoczem można stosować jako zabiegi podtrzymujące efekty, co 3 lub co 6 miesięcy, w zależności od potrzeb.

 

dr n. med. Magdalena Wawrzynkiewicz (@drwawrzynkiewicz)

Specjalista dermatolog

Lekarz medycyny estetycznej

www.drwawrzynkiewicz.pl