Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego jak powiększanie ust, modelowanie brody, policzków, linii żuchwy czy wypełnianie doliny łez niezmiennie cieszą się sporą popularnością, bo szybko i prawie bezboleśnie spełniają nasze „urodowe” marzenia, ale… co w sytuacji, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli?

Hialuronidaza – co to jest?

Hialuronidaza jest enzymem, który rozkłada kwas hialuronowy w tkankach. Występuje naturalnie w przyrodzie m.in. wytwarzają ją niektóre bakterie, jest składnikiem białka bydlęcego, a także jedną ze składowych jadu os, pszczół czy szerszeni. Ma szerokie zastosowanie medyczne, w tym także jest wykorzystywana w medycynie estetycznej, by „odwrócić” niepożądane efekty zabiegów z użyciem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego.

Kiedy hialuronidaza może nam pomóc?

Niestety nie każdy zabieg przynosi rezultaty, z których jesteśmy zadowoleni, a czasami wręcz takie, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. W jakich przypadkach możemy zgłosić się do lekarza, by rozpuścić kwas hialuronowy?

  • Migrujący kwas hialuronowy np.: kiedy po zabiegu modelowania ust kwas przemieszcza się poza czerwień wargową
  • Widoczne grudki i obrzęki np.: w ustach lub w dolinie łez
  • Gdy wypełniacza z kwasem hialuronowym jest na danym obszarze za dużo np.: nadmiernie powiększone usta, policzki, uwypuklająca się dolina łez
  • Rozpuszczenie kwasu hialuronowego może być także wskazane, kiedy chcemy skorygować kształt ust, które wcześniej były już powiększane i modelowane

Hialuronidaza zostanie także podana przez lekarza w przypadku powikłań pozabiegowych, jak np. okluzja, czyli zatkanie kwasem hialuronowym naczynia, co może skutkować martwicą. Pamiętaj, że powikłania mogą zdarzyć się zawsze, dlatego dla własnego bezpieczeństwa zabiegi medycyny estetycznej wykonuj wyłącznie u lekarza. Tylko zabieg przeprowadzony przez lekarza daje Ci gwarancję profesjonalnej pomocy medycznej w nieprzewidzianych sytuacjach.

Czy hialuronidaza jest bezpieczna?

Mówiąc o bezpieczeństwie stosowania hialuronidazy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Po pierwsze, tak jak w przypadku wszystkich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, jedyną uprawnioną osobą do jej podania jest lekarz. Z uwagi na pochodzenie tego enzymu konieczne jest także wykonanie próby uczuleniowej, ponieważ w niektórych przypadkach (osób uczulonych na jad niektórych owadów, białko bydlęce lub owcze) podanie hialuronidazy może wywołać silną reakcję alergiczną.

Co dalej po podaniu hialuronidazy?

Po podaniu hialuronidazy degradacja kwasu hialuronowego zaczyna się natychmiastowo i może potrwać do kilkunastu godzin. Podaniu enzymu często towarzyszy opuchlizna, więc ostateczne efekty możemy ocenić po ok. tygodniu. Jeśli po rozpuszczeniu kwasu hialuronowego chcemy ponownie poddać się zabiegowi wypełniaczami, należy odczekać kilka tygodni (najczęściej mówi się tu o ok. 4 tygodniach), ale szczegółowych informacji udzieli Ci lekarz. Po zabiegu warto także postawić na intensywną regenerację okolicy poddanej zabiegowi. Zabieg z użyciem hialuronidazy nie tylko degraduje podany kwas, ale także może wpływać na naturalnie obecny w skórze. Kondycję skóry może poprawić mezoterapia lub biostymulatory tkankowe.