Dziś lekarz medycyny estetycznej może się kojarzyć z artystą rzeźbiarzem, który za pomocą odpowiedniego preparatu jest w stanie poprawić owal, odmłodzić rysy twarzy, dodając objętości tam, gdzie ją utraciła, wygładzić postarzające zmarszczki oraz bruzdy. Wolumetria stała się sprawdzoną bronią w walce o młodszy, bardziej atrakcyjny wygląd oraz o zachowanie pięknych proporcji twarzy. Wyjaśniamy, na czym polega.

Proces starzenia się skóry zaczyna się stosunkowo wcześnie, bo już po 20 roku życia. Jednak w tym wieku jeszcze zmiany spowodowane stopniowym zanikiem włókien kolagenowych i elastynowych z reguły nie są zauważalne. Pierwsze zmarszczki czy pogłębiające się bruzdy stają się wyraźniejsze po 30. albo i po 40. roku życia. Powoduje je postępująca utrata jędrności i elastyczności – skóra robi się wiotka i zaczyna opadać. To pogarszanie się jej struktury wpływa także na proporcje twarzy i zaburzenie jej owalu – następuje ich odwrócenie. Gdy jesteśmy młodzi, kształt twarzy przypomina literę V i jest zbliżony do trójkąta, którego podstawa znajduje się w okolicy kości jarzmowych, czyli mniej więcej na wysokości kącików oczu, a szczyt na brodzie. To tzw. „trójkąt młodości”. Z upływem lat dochodzi do odwrócenia tego trójkąta – skóra z górnej partii twarzy razem z tkanką podskórną przesuwa się ku dołowi, zaczyna wypełniać okolice żuchwy i dół twarzy.

Jak można odzyskać młodzieńczy owal?

Lifting wolumetryczny

Tak określa się zabieg z dziedziny medycyny estetycznej, dzięki któremu można na nowo przywrócić twarzy dawne proporcje lub w ogóle je zmienić. Wolumetria twarzy umożliwia bowiem powstrzymanie oznak starzenia, wypełnienie tych części, które wydają się zapadnięte, poprawienie owalu i rysów twarzy. Poza tym ten zabieg jest przeznaczony nie tylko dla osób, które pragną się odmłodzić, ale również dla tych, którzy w młodym wieku zmagają się z pewnymi defektami, choćby przerostem. Lekarz potrafi w kontrolowany sposób wymodelować żuchwę tak, że nikt nie zorientuje się, że przedtem wyglądała ona zupełnie inaczej.

Wolumetria może być skuteczną alternatywą dla liftingu chirurgicznego, ponieważ na przykład wypełnienie policzków powoduje uniesienie skóry, a także jej ujędrnienie, co sprawia, że owal twarzy zostaje odmłodzony bez interwencji skalpela.

Przebieg zabiegu

Cała procedura medyczna zaczyna się od wywiadu, w trakcie którego pacjent mówi o swoich oczekiwaniach w stosunku do zabiegu, a lekarz analizuje, czy w tym konkretnym przypadku będą one możliwe do osiągnięcia. Dobrym zwyczajem w wielu gabinetach medycyny estetycznej jest sesja fotograficzna przed i po zabiegu, żeby można było udokumentować różnice w wyglądzie. Przed zabiegiem skóra twarzy zostaje znieczulona przez nałożenie specjalnego kremu, który zaczyna działać po około 30-40 minutach. Dopiero po tym czasie lekarz rozpoczyna zabieg.

Do liftingu wolumetrycznego jako wypełniacz najczęściej jest stosowany kwas hialuronowy o różnych gęstościach, w zależności od tego, jaki efekt i na jak długo chce się uzyskać. Jeśli pacjent pragnie zdecydowanych zmian, chce się wyraźnie odmłodzić, wtedy trzeba mu podać nawet kilkanaście mililitrów wypełniacza na dużej powierzchni twarzy głęboko w tkanki skóry.

Innym rodzajem wypełniaczy twarzy są biostymulatory (np. kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia), których zadaniem jest pobudzenie organizmu do produkcji kolagenu. Na efekty zabiegu z ich użyciem należy poczekać dłużej niż w przypadku kwasu hialuronowego, ale za to są one bardziej naturalne i dłużej się utrzymują.

Wolumetria twarzy jest zabiegiem małoinwazyjnym. Choć następuje przerwanie ciągłości skóry, to jest ono krótkotrwałe i nieznaczne. W miejscu podania wypełniacza czasem skóra robi się zaczerwieniona, może wystąpić niewielki obrzęk, zasinienie, ale po 2-3 dniach te objawy samoistnie ustępują. Jest to zabieg bezpieczny i jeśli pacjent będzie się stosował do zaleceń lekarza, unikał dotykania miejsc iniekcji i nadmiernej ekspresji twarzy, nie powinny wystąpić niepożądane skutki uboczne.

Nowa twarz

Wolumetria nie ogranicza się wyłącznie do modelowania twarzy kwasem hialuronowym. Podanie go pod skórę przywraca także właściwy poziom jej nawilżenia, uelastycznia ją i zagęszcza, spłyca zmarszczki i bruzdy, więc w rezultacie po zabiegu zyskuje się młodszy wygląd, twarz wygląda naturalnie i świeżo, skóra jest bardziej jędrna.

Efekty wolumetrii utrzymują się nawet do 18 miesięcy, a jeśli chcemy ją powtórzyć po tym czasie, do zabiegu wystarczy mniejsza ilość kwasu hialuronowego.