Jeśli właśnie podjęłaś decyzję, że to czas by zrzucić nadmierne kilogramy to poza dietetykiem i trenerem personalnym, warto także poprosić o pomoc… lekarza medycyny estetycznej! Bo podczas redukcji masy ciała warto mieć na uwadze nie tylko utratę kilogramów, ale także zachowanie jędrności skóry.

Jak odchudzanie wpływa na skórę?

Początkowa faza odchudzania najczęściej wiąże się z utratą wody. I mimo że na tym etapie widzimy najlepsze rezultaty w postaci znikających na wadze kilogramów, to jest to moment, który znacząco wpływa na skórę. Przez utratę wody staje się bardziej wiotka i sucha. Jednocześnie, gdy redukcji ulega tkanka tłuszczowa, skóra ulega “poluzowaniu”. Traci podparcie, które do tej pory miała. Staje się to widoczne pod postacią utraty napięcia skóry, niekorzystnego zwłaszcza gdy tempo odchudzania jest zbyt gwałtowne.

Kiedy reagować?

Tak naprawdę najlepiej działać świadomie i działania prewencyjne, polegające na poprawie jędrności skóry zacząć nawet jeszcze przed planowaną redukcją wagi. Wtedy skóra będzie lepiej reagować na zmniejszające się obwody ciała. Dlatego wizyty u lekarza medycyny estetycznej lepiej w tym przypadku nie odkładać. Im działania przeciwko utracie jędrności skóry zostaną wdrożone szybciej, tym efekty będą lepsze, a niepożądane skutki redukcji, jak np. obwisła skóra, zostaną ograniczone.

Jak zapobiegać utracie jędrności skóry podczas odchudzania?

Dr Mariusz Kaczorowski podkreśla. - Połączenie odchudzania z zabiegami medycyny estetycznej jest zdrowsze dla naszej skóry i naszego wyglądu. Nie chcemy przecież po zrzuceniu kilku-kilkunastu kilogramów zostać ze zmarszczkami i bruzdami na twarzy i „torbą” skóry na brzuchu. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom i rozsądnie zaplanowanemu odchudzaniu skóra może się obkurczać wraz z utratą kilogramów. 

W gabinetach medycyny estetycznej, sposobów na poprawę jędrności skóry zarówno twarzy, jak i ciała jest wiele. Kluczem do sukcesu jest indywidualne dopasowanie metody do potrzeb i jakości skóry Pacjenta.

Jak przywrócić elastyczność skórze?

Wśród szczególnie polecanych metod poprawy elastyczności skóry przez dr Mariusza Kaczorowskiego są: 

  • usieciowany kwas hialuronowy, 
  • kwas polimlekowy, 
  • przeszczep tłuszczu 
  • technologie: radiofrekwencja mikroigłowa, HIFU czy laser frakcyjny.

Podsumowanie: Rada od lekarza

Co więc dr Mariusz Kaczorowski radzi osobom redukującym wagę, aby nie tylko pozbyć się kilogramów, ale także zachować dobry wygląd i jakość skóry? - Niektórzy pacjenci chcą zbyt szybko zrzucić kilogramy. Mówią: „Za trzy miesiące mam wesele i muszę schudnąć 15 kg”. To nie jest dobry pomysł, odchudzajmy się mądrze: pół kilograma tygodniowo, maksymalnie 2 kg miesięcznie. I jednocześnie stosujmy wspomniane wcześniej zabiegi. Pacjent po kilku miesiącach zobaczy, że nastąpiła redukcja wagi, a nie będzie wielkiego dramatu ze skórą.