Szacuje się, że każdy z nas ma od 100 tys. do 150 tysięcy włosów na głowie. Za zgodne z normą uważa się, jeśli wypada ich 50-100 dziennie. Gdy zaczyna ubywać ich coraz więcej, a na skórze głowy pojawiają się prześwity, może to oznaczać, że grozi nam wyłysienie. Czy jesteśmy w stanie mu zapobiec? Jakie są przyczyny wypadania włosów? Jak sprawić, by włosy odrosły, stały się gęste i mocne?

Włosy nie rosną wszystkie naraz, dzięki temu nie tracimy ich w tym samym czasie. Każdy z nas ma w genach zapisane tempo, w jakim z mieszka włosowego wyrasta włos, ale cykl jego wzrostu u każdego przebiega tak samo. Można go podzielić na trzy fazy: anagen, katagen i telogen. Ta pierwsza – faza wzrostu – ciągnie się najdłużej, bo od 2 do 7 lat i zwykle dotyczy 80-90 proc. włosów na głowie. Dwie pozostałe są o wiele krótsze – czas ich trwania to od kilku dni do kilku miesięcy. Katagen jest okresem przejściowym – wtedy 1-3 proc. włosów przestaje rosnąć, a podczas telogenu wypadają (12-15 proc.). Jeśli cykl wzrostu ma prawidłowy przebieg, wypadające włosy są systematycznie zastępowane przez nowe. Ale gdy jakiś czynnik zakłóci regularność „wymiany” włosów, zaczynają się problemy i lęk przed wyłysieniem. Dlaczego wypadają włosy?

Łysienie androgenowe

Występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć to raczej panowie się na nie częściej skarżą. Jego charakterystycznym objawem jest stopniowe wypadanie włosów, u mężczyzn rozpoczynające się od skroni. Potem do łysienia na czubku głowy, pojawiają się płytkie zakola, które coraz bardziej się pogłębiają. Z czasem włosy są tylko z tyłu i po bokach głowy. U kobiet przebieg łysienia jest nieco inny i zaczyna się od wypadania włosów na czubku głowy. Winą za łysienie androgenowe obarcza się nadmiar męskich hormonów płciowych, głównie testosteronu, podobnie jak w przypadku łysienia u kobiet. Jego wysokie stężenie wpływa niekorzystnie na mieszki włosowe, powodując ich zanik, a tym samym wypadanie włosów.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Podstawą są środki farmaceutyczne, które mają obniżyć poziom męskich hormonów płciowych. Ale koniecznie trzeba zadbać o stan skóry głowy i na przykład poddać się serii zabiegów mezoterapii. Koktajle witaminowe wzbogacone innymi składnikami odżywczymi czy substancjami polipeptydowymi podane bezpośrednio w okolice mieszków włosowych zregenerują je oraz wydłużą fazę wzrostu włosa. 
Bardziej zaawansowaną metodą leczenia łysienia androgenowego jest przeszczep mieszków włosowych. Pobiera się je z partii skóry głowy, gdzie włosów jest dużo i są zdrowe, i wszczepia w miejsca z ubytkami lub gdzie włosy są mocno przerzedzone. Jest to zabieg nieinwazyjny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jednak na jego efekty czeka się dość długo, bo nawet do roku.

Łysienie telogenowe

Przy tego rodzaju łysieniu masowo traci się włosy, które są w fazie telogenu. Przyczyna wypadania włosów zwykle tkwi w zaburzonym funkcjonowaniu tarczycy, spowodowanym nie tylko dolegliwościami z jej strony, ale także na przykład porodem, zabiegiem operacyjnym, zmęczeniem, stresem. Gdy te powody wypadania włosów ustępują, zaczynają one rosnąć normalnie, choć niekiedy trzeba im pomóc łagodnymi zabiegami przeciw wypadaniu włosów, np. wstrzykując preparaty odżywcze w skórę głowy.

Co robić, żeby włosy nie wypadały?

Z innych zabiegów pielęgnacyjnych na włosy przy łysieniu telogenowym zaleca się karboksyterapię, czyli podskórne lub śródskórne podanie dwutlenku węgla. Jego zadaniem jest poszerzenie naczyń krwionośnych, co znacznie ułatwia składnikom odżywczym dotarcie do tkanek, a także pobudza cebulki włosowe do wzrostu.

Łysienie plackowate

Mówi się o nim, kiedy na głowie tworzą się łyse obszary. Te zmiany, w porę uchwycone, można wyleczyć i powstrzymać łysienie, ale gdy proces jest zaawansowany, jest to niezmiernie trudne. 
Co na wypadanie włosów przy łysieniu plackowatym? To schorzenie wymaga wielu badań diagnostycznych, ponieważ jego przyczyny mogą być bardzo różne: atopowe zapalenie skóry (AZS), bielactwo, stres, obciążenia genetyczne. W trakcie diagnostyki można skorzystać z zabiegów na porost włosów i na przykład wspomóc się kriomasażem, który pobudzi odnowę biologiczną mieszków włosowych. Polega on na schłodzeniu partii skóry głowy pozbawionych włosów podtlenkiem azotu metodą natryskową. Widoczne efekty uzyskuje się po serii kilkunastu zabiegów.

Laser na pomoc

W walce z różnego rodzaju łysieniem pomocne są też zabiegi na włosy z użyciem lasera. Naświetlania o niskiej mocy delikatnie stymulują mieszki włosowe do wzrostu, poprawiają ukrwienie cebulek, zapobiegają wypadaniu włosów – ogólnie wpływają na lepszą kondycję włosów oraz skóry głowy.