Skarżą się na niego przede wszystkim panie żyjące w krajach wysoko rozwiniętych. Mało aktywny tryb życia w połączeniu ze złą dietą powodują, że skóra na niektórych częściach ciała przestaje być gładka, a zaczyna przypominać skórkę na pomarańczy. Skłonności do podobnych zmian często mogą być również uwarunkowane genetycznie. Likwidacja cellulitu bywa trudna, na szczęście wciąż powstają nowe metody, które niwelują go coraz skuteczniej. Poznaj zabiegi na cellulit.

Szacuje się, że prawie 90 proc. mieszkanek państw zachodnich ma tzw. skórkę pomarańczową. Nie ma znaczenia, czy są szczupłe, czy też otyłe, ile urodziły dzieci, w jakim są wieku – w pewnym okresie życia na ich ciele mogą pojawić się mniejsze lub większe nierówności albo biodra i nogi mogą zacząć wyglądać jak opuchnięte.

Wodny czy tłuszczowy

Rozpoznaje się dwa podstawowe rodzaje cellulitu, przyczyny powstawania obu są podobne.

  1. Cellulit wodny zwykle występuje u młodszych kobiet i nie jest za bardzo widoczny. Powierzchnia skóry staje się nieco nierówna, pofałdowana i opuchnięta. Ten stan dotyczy głównie brzucha i nóg – od ud do kostek. Winowajcą bywa nadmiar soli w diecie, która zatrzymuje wodę w organizmie, a siedzący tryb życia nie ułatwia regularnego się jej pozbywania. Innymi przyczynami mogą być też: częste noszenie butów na wysokich obcasach, nieregularne posiłki, a także antykoncepcja hormonalna, która wpływa na krążenie. Często wystarczy zmienić dietę i zacząć zdrowo się odżywiać, zrezygnować z napojów gazowanych i intensywniej się ruszać, żeby powierzchnia skóry się wyrównała i zniknął na przykład cellulit na udach. W skutecznej diecie odchudzającej i regulującej przemianę materii, warto sięgnąć też po nowoczesne suplementy, które przy okazji pomogą uwolnić się od cellulitu. Takie działanie ma specjalnie opracowana dieta myLINE. Posiłki funkcjonalne proponowane przez myLINE:
    - dostarczają wszystkie potrzebne składniki odżywcze,
    - zapewniają odpowiedni deficyt kaloryczny, dzięki któremu organizm zaczyna sięgać po zapasy,
    - utrzymują niski poziom cukru we krwi, aby wydłużyć czas spalania tkanki tłuszczowej.
     
  2. Drugi rodzaj cellulitu to lipidowy, którego rozwój przebiega w kilku etapach. Przy najniższym dopiero po ściśnięciu fałdu skóry pojawiają się na niej niewielkie grudki. Gdy zmiany mają coraz większą objętość, to stają się wyraźniejsze i widać je nawet bez ściskania skóry, która w dodatku może być wrażliwa na dotyk. Taki mocno zaawansowany cellulit umiejscawia się głównie w okolicy bioder i poniżej, np. cellulit na pośladkach. Nazywany jest czasem „skórą materacową”, ponieważ powierzchnia skóry na przemian jest usiana guzkami i wgłębieniami i przypomina pikowany materac. Tego rodzaju cellulit dotyczy z reguły kobiet z dużą nadwagą. 
    Przyczynami cellulitu lipidowego są także nieodpowiednia dieta, brak ruchu i problemy z krążeniem, ale czasem może go powodować skrzywienie kręgosłupa, które przyczynia się do nieprawidłowego krążenia krwi w nogach.

Skuteczne zabiegi na cellulit

Ze względu na powszechność występowania cellulitu medycyna estetyczna interesuje się nim już od dawna. Lekarze starają się dogłębniej zbadać przyczyny jego powstawania, co ma pomóc udoskonalić terapie, które doprowadzą do jego redukcji czy usunięcia. Gwarancją powodzenia zabiegów antycellulitowych jest czas, w którym zauważy się zmiany na skórze – im wcześniej to nastąpi, tym łatwiej się ich pozbyć i sprawić, aby stała się na powrót gładka, bez żadnych grudek.
W leczeniu cellulitu są stosowane różne procedury. Przy cellulicie wodnym polecana jest mezoterapia łączona z masażem. Takie połączenie zabiegów nie tylko wpłynie korzystnie na krążenie i tym samym przyspieszy usuwanie nadmiaru wody z tkanki skórnej, ale też wygładzi i ujędrni ciało. Sama mezoterapia polega na podskórnym ostrzykiwaniu koktajlami z substancjami aktywnymi, np. kofeiną, poprawiającymi przemianę materii w komórkach skóry. Długotrwałe rezultaty da seria zabiegów wykonywanych w odstępach 10-14-dniowych.

Endermologia

Ten zabieg to nic innego jak masaż podciśnieniowy specjalnym urządzeniem, które zasysa skórę i w ten sposób ją masuje. Dzięki temu poprawia się jej ukrwienie i dotlenienie, a jednocześnie szybciej jest spalana tkanka tłuszczowa. Poza tym, że w po serii zabiegów można się pozbyć np. cellulitu na brzuchu, to są jeszcze inne korzyści, m.in.: wysmuklenie sylwetki, odmłodzenie ciała, polepszenie kolorytu skóry. Najlepsze rezultaty daje seria 10 zabiegów, wykonywana 2-3 razy w tygodniu.

Laserowe usuwanie cellulitu

Najlepiej sprawdzi się biostymulujący laser diodowy w połączeniu z technologią światła LED i masażem podciśnieniowym. Jego działanie przypomina nieco endermologię, ale wzmocnioną światłem lasera, które przenika w głąb tkanki i dociera do komórek tłuszczowych, powodując ich rozpad. Dzięki temu tkanka tłuszczowa zostaje wyraźnie zredukowana, a powierzchnia skóry wyrównana i przestaje przypominać skórkę pomarańczową. Z kolei zadaniem światła LED jest stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu, a tym samym pojędrnienie skóry. Usuwanie cellulitu laserem przy okazji stymuluje pracę układu limfatycznego, zmniejsza obrzęki i stany zapalne.

Inne sposoby na cellulit

Karboksyterapia jest szczególnie polecana przy zaawansowanym cellulicie. Zabieg polega na podaniu niewielkich dawek dwutlenku węgla w zmienione miejsca. Zadaniem gazu jest rozbicie komórek tłuszczowych oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, by szybciej pozbyć się tłuszczu. Jednocześnie krążenie zostaje usprawnione, a tym samym skóra lepiej odżywiona i dotleniona. Dzięki temu tkanki skórne są w stanie produkować więcej elastyny i kolagenu, co znacząco poprawia jędrność i kondycję skóry. Dobre efekty w walce z cellulitem dają też masaż pompą próżniową oraz zabiegi z użyciem ultradźwięków.