Wygląd skóry nie zależy wyłącznie od tego, jaką pielęgnację stosujesz. Nie tylko kremy i inne kosmetyki, nakładane na skórę determinują jej kondycję. Skóra w wielu przypadkach odzwierciedla także Twój styl życia i niestety, popełniane błędy podczas codziennych wyborów. Tym samym, wielu z „urodowych problemów” można było zapobiec. Jak rozpoznawać sygnały, które przekazuje nam nasza skóra i być mądrzejszym na przyszłość?

1.        Przebarwienia

Przebarwienia na skórze nie biorą się znikąd. To częsty objaw niewłaściwego traktowania skóry latem. Brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej lub niewystarczające ich stosowanie może prowadzić do powstawania przebarwień. Proces ten jest stosunkowo prosty: promieniowanie UV przenika przez naskórek, dociera do melanocytów (komórek pigmentacyjnych), które zaczynają produkcję melaniny, powodując ciemnienie skóry. Jednak czasem, działanie niektórych melanocytów może zostać zaburzone, co prowadzi do powstania trwałych przebarwień. W przypadku przebarwień konsultacja  z doświadczonym specjalistą ma ogromne znaczenie, ponieważ poza ekspozycją na słońce przyczyną ich powstawania mogą być także zmiany hormonalne, choroby skóry czy reakcje alergiczne.

2.       Poszarzała i pozbawiona blasku skóra

Picie odpowiedniej ilości wody ma olbrzymie znaczenie dla naszego wyglądu. Niby każdy o tym wie, ale wciąż wiele z nas zapomina o regularnym nawadnianiu swojego organizmu. A woda jest niezbędna do utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Odpowiednio nawilżona skóra wygląda młodziej, jest bardziej elastyczna i ma zdrowy blask. Brak odpowiedniego nawodnienia może prowadzić do suchości skóry, szorstkości i pojawiania się drobnych linii i zmarszczek.

3.       Rozstępy

Rozstępy pojawiają się, gdy skóra zostaje naciągnięta w sposób, który przekracza jej naturalną elastyczność. O jakich sytuacjach mowa? Przede wszystkim nagłym przyroście masy ciała. Pomijając ciąże, najczęstszą tego przyczyną jest prowadzenie niezbyt zdrowego stylu życia i znaczna nadwyżka spożywanych kalorii. Warto podkreślić, że rozstępy są w dużej mierze związane z indywidualną predyspozycją genetyczną, a niektóre osoby są bardziej podatne na ich pojawienie się niż inne. Niemniej jednak, prowadzenie zdrowego stylu życia, dbanie o prawidłowe nawodnienie, unikanie gwałtownych zmian masy ciała i utrzymanie zdrowej diety może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia rozstępów lub w ich minimalizacji.

4.      Cellulit

Choć cellulit dotyczy większości kobiet. To nasz styl życia ma spory wpływ na jego wygląd, a poprzez codzienne wybory możemy go w znacznym stopniu zredukować. Jednym z głównych czynników wpływających na pojawienie się cellulitu jest nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, która może naciskać na włókna kolagenowe i tkankę łączną w skórze, co powoduje, że skóra staje się nierówna. Dieta bogata w przetworzoną żywność, w tłuszcze nasycone, sól i cukry, może przyczyniać się do przyrostu masy ciała i pogarszać cellulit. Podobnie jak brak aktywności i siedzący tryb życia. Fatalne dla skóry konsekwencje ma również nadmierne spożywanie alkoholu, a także palenie papierów. Wszystko to wpływa, że cellulit staje się bardziej widoczny.