Czy wiesz, że gabinety medycyny estetycznej regularnie odwiedza aż 75% Polek? Wizyta coraz częściej zajmuje w naszym kalendarzu miejsce tuż obok wizyty u kosmetyczki lub fryzjera. Powstaje także coraz więcej gabinetów i klinik – nawet w mniejszych miejscowościach są miejsca, w których możesz wykonać wolumetrię lub zaimplementować nici liftingujące. Warto jednak pamiętać, że wciąż mówimy o medycynie! Jak znaleźć dobry i bezpieczny gabinet medycyny estetycznej? Poznaj 5 wskazówek, które uchronią Cię przed przykrymi konsekwencjami. Zaczynajmy!

Lekarz medycyny estetycznej, czyli kto?

Czy kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie, kto może wykonywać zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej? W Polsce lekarz, który pracuje w gabinecie medycyny estetycznej, może mieć zarówno specjalizację chirurga, jak i stomatologa. Umiejętności z zakresu medycyny estetycznej można zdobyć na studiach podyplomowych, akademiach, certyfikowanych kursach i szkoleniach.

Co jednak z mało inwazyjnymi zabiegami, które widnieją w usługach gabinetów kosmetycznych? Zapewne zauważyłaś, że istnieje wiele miejsc, w których “za igły” zabierają się kosmetolodzy. Niezależnie od umiejętności czy zdobytego wykształcenia, kosmetolog nie może wziąć pełnej odpowiedzialności za inwazyjny lub mało inwazyjny zabieg i nie będzie mógł odpowiednio pomóc Ci w przypadku wystąpienia np. wstrząsu anafilaktycznego. Tylko lekarz jest w stanie szybko i skutecznie zareagować w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek zdarzenia niepożądanego. Chodzi o Twoją twarz i Twoje zdrawie. Dlatego gdy planujesz zabieg z zakresu medycyny estetycznej, zdecydowanie wybieraj gabinet, w którym przyjmie Ciebie lekarz! 

Wybór gabinetu medycyny estetycznej – co musisz wiedzieć?

Dlaczego wybór sprawdzonej kliniki medycyny estetycznej jest tak ważny? Przede wszystkim przemyślana decyzja pozwoli uniknąć Ci nieprzyjemnych i niebezpiecznych powikłań oraz rozczarowania efektami zabiegu. Warto pamiętać, że usługi medycyny estetycznej to … medycyna! Aby poprawa wyglądu była bezpieczna i przyniosła oczekiwane efekty:

1.Poznaj swojego lekarza

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na wolumetrię czy lipolizę, osoba wykonująca zabieg powinna mieć odpowiednie kwalifikacje i wiedzę do wykonania zabiegu. Pozwoli to odpowiednio zakwalifikować Cię do zabiegu, wykonać wszystkie niezbędne procedury, a na koniec poinstruować, jak postępować “po” by uniknąć niepożądanych skutków oraz jak najdłużej cieszyć się efektem. 

Ważną rolę odgrywa tu nie tylko doświadczenie, ale także kursy i szkolenia, które pozwalają doskonalić umiejętności i być na bieżąco z nowinkami z branży. Medycyna estetyczna to dynamicznie rozwijająca się dziedzina. 

2. Sprawdź ofertę gabinetu

Wybierając restaurację na wieczór z przyjaciółmi, sprawdzasz, co mają w menu, prawda? Podobnie powinnaś postąpić, wybierając gabinet medycyny estetycznej. Z oferty zabiegów korzystamy nie tylko, by poprawić mankamenty urody, ale także po to, by wesprzeć skórę w walce z oznakami starzenia. Dla jednych ważny będzie efekt odświeżenia i blasku, dla innych redukcja widocznych już zmarszczek czy tzw. chomików. 

Zanim umówisz się na wizytę sprawdź, jakie zabiegi oferuje wybrana przez Ciebie klinika. Może zamiast umawiać się do pierwszego lekarza, którego znajdziesz w sieci, przeczytaj opinie o specjaliście i sprawdź profile w mediach społecznościowych, gdzie wiele gabinetów udostępnia swoje prace. 

3. Sprecyzuj swoje oczekiwania

Kluczowym elementem udanego zabiegu jest analiza Twoich potrzeb i dobór metody działania. Opowiedz lekarzowi o pożądanym efekcie, swoich oczekiwaniach i obawach. W gabinecie medycyny estetycznej podobnie jak w relacji musi być chemia (nie tylko ta, w preparatach do zabiegu :)).

Jeżeli czujesz, że lekarz nie jest w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania lub nie wyjaśnił Ci, dlaczego poleca taką metodę, a nie inną, masz prawo czuć się niepewnie. Lekarz powinien poinformować Cię także o długości trwania zabiegu i rekonwalescencji to dowód nie tylko uczciwości, ale i potwierdzenie kompetencji. Jeżeli usłyszysz, że w ciągu miesiąca po zabiegu zniknął blizny, a wypełnienie kwasem hialuronowym to gwarancja trwałego efektu, będzie to nieprawda. Kompleksowa informacja o zabiegu i transparentna relacja, oparta na zaufaniu do specjalisty to klucz do sukcesu!

4. Czy najlepsza jakość to… najwyższa cena?

Na zdrowiu i urodzie nie warto oszczędzać! Wybór najtańszych (lub najdroższych) ofert, nie powinien być kluczowym elementem podejmowania decyzji, ale powinien być brany pod uwagę. Powiedzmy to wprost: najlepsza jakość wiąże się z odpowiednią ceną.

Potraktuj decyzję o zabiegu jako inwestycję w siebie – a jeśli kiedykolwiek kupowałaś nieruchomość lub grałaś na giełdzie, wiesz że każda inwestycja musi być poparta analizą! Każda profesjonalna klinika posiada transparentny cennik usług. W przypadku, gdy cena jest zależna od zmiennych czynników lub oczekiwań, pacjent powinien otrzymać tę informację przed zabiegiem. Paragon nie powinien Cię zaskoczyć! Za to powinnaś cieszyć się oczekiwanymi efektami.

5. Udany zabieg zaczyna się przed wizytą

Sprawdzanie opinii to kluczowy etap każdego zakupu. Sprawdzasz opinie o hotelu, do którego jedziesz na wakacje i robisz rozeznanie, zanim zamówisz nowego smartfona, prawda? Dokładnie tak samo należy postąpić przy wyborze gabinetu medycyny estetycznej. Nigdy nie podejmuj decyzji o zabiegu pod wpływem emocji!

Zanim umówisz się na zabieg, popytaj znajomych, czy korzystali już z usług danej kliniki i jakie mają doświadczenia. Sprawdź także fora, kanały social media (zwłaszcza na Instagramie jest coraz więcej dzielących się wiedzą i doświadczeniem lekarzy!) oraz zajrzyj do serwisu online gabinetu. Warto przeczytać także opinie dodawane przez pacjentów w wizytówce Google Moja Firma czy choćby sprawdzić wykonywane przez dany gabinet i lekarza zabiegi na naszym portalu. 

Podsumowując, wybór odpowiedniego gabinetu medycyny estetycznej oraz lekarza, który wykona zabieg, nie powinien być dziełem przypadku – warto się do tego przygotować. Czas poświęcony na znalezienie wymarzonego miejsca i specjalisty, w którego rękach poczujesz się bezpiecznie, przełoży się na Twoje doświadczenie i satysfakcję.