O kwasie hialuronowym słyszeli niemal wszyscy, ale niewiele osób wie, dlaczego wokół niego jest tyle szumu. Na czym polega jego fenomen? Dlaczego jest jednym ze sztandarowych produktów w medycynie estetycznej i bywa nazywany remedium na oznaki starzenia? Przeczytaj, skąd wzięła się ta popularność kwasu hialuronowego i czy rzeczywiście warto go stosować.

Kwas hialuronowy to klarowna, lepka substancja naturalnie wytwarzana nie tylko przez ludzki organizm. Ten organiczny związek chemiczny występuje także u bakterii i ssaków, co okazało się być bardzo przydatne w medycynie, zwłaszcza estetycznej. Ale zacznijmy od początku.

Podstawowe zadania

Główną funkcją kwasu hialuronowego jest zatrzymywanie wody w skórze, tkance łącznej i w gałkach ocznych, żeby nie brakowało im wilgoci. Mniej więcej połowa z produkowanego przez organizm kwasu hialuronowego znajduje się w skórze, gdzie wiąże się z wodą i w ten sposób zapewnia odpowiednie nawilżenie jej tkankom. Zaledwie jeden gram kwasu hialuronowego jest w stanie związać do sześciu litrów wody. W dodatku potrafi umiejętnie tą wodą gospodarować – pilnuje, żeby nie wyparowała, oraz reguluje jej poziom w komórkach, by się nie potopiły. Efektem takiego działania jest dobrze nawilżona skóra, co dla nas oznacza m.in. minimum zmarszczek. 
Poza tym kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w gojeniu się ran. Zaobserwowano, że jego stężenie wzrasta, gdy skóra zostanie w którymś miejscu uszkodzona – tym samym sygnalizuje organizmowi, że należy przystąpić do procesów naprawczych. 
Można go też stosować bezpośrednio na rany, co przyspiesza ich gojenie i zmniejsza dolegliwości bólowe. Istotne są również jego właściwości przeciwbakteryjne – przy otwartych ranach ograniczają ryzyko infekcji.

Znikający kwas

Z wiekiem poziom kwasu hialuronowego w organizmie stopniowo maleje. Ten naturalny proces zaczyna się około 45 roku życia, a po siedemdziesiątce zwykle jest już kwasu aż 80 proc. mniej niż zaraz po czterdziestce. Do tej pory nie udało się naukowcom znaleźć sposobu, by ponownie pobudzić tkanki do jego produkcji, a suplementacja w postaci doustnych kapsułek czy płynów nie zawsze się sprawdza. 
Często sami sobie szkodzimy i złymi nawykami czy stylem życia przyczyniamy się do obniżenia poziomu kwasu hialuronowego w organizmie. Na przykład zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV powoduje, że ze skóry może go ubyć nawet 20 proc. Palenie papierosów czy przebywanie w otoczeniu osób palących tytoń także może powodować „uciekanie” kwasu. Podobnie jak zanieczyszczenia środowiska, żywności – dlatego warto trzymać zdrową dietę bazującą na warzywach i owocach, ponieważ pomaga zatrzymać kwas w organizmie.

Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy ma liczne zastosowania w medycynie. Od dziesięcioleci używa się go choćby w ortopedii (np. przy chorobie zwyrodnieniowej stawów) i okulistyce (szczególnie przy zespole suchego oka). Jednak najgłośniej jest o nim w powiązaniu z zabiegami medycyny estetycznej.

Tu został doceniony za naturalność, zarówno pochodzenia (obecnie do jego produkcji wykorzystuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej), jak i efektów po zabiegach: zdrowa, gładka, nieskazitelna i wspaniale nawilżona skóra niemal niezależnie od wieku pacjenta. W dodatku te wszystkie korzystne zmiany w jej wyglądzie następują od razu i to praktycznie bez ryzyka powikłań, reakcji alergicznych, ponieważ wstrzykiwanie kwasu hialuronowego jest bezpieczne. A gdy do zabiegu z kwasem hialuronowym zamiast igły użyje się kaniuli, ślady po nakłuciach będą praktycznie niewidoczne. 
Kolejną zaletą kwasu hialuronowego do twarzy jest to, że działa na każdy rodzaj skóry, nawet na tę wrażliwą lub skłonną do wyprysków albo tłustą. 
Kwasem hialuronowym można m.in.:

  • modelować twarz,
  • wypełnić zmarszczki,
  • powiększyć usta,
  • wypełnić dolinę łez,
  • powiększyć biust,
  • skorygować kształt policzków.

U młodych osób ostrzykiwanie kwasem hialuronowym o niskim stężeniu może być swego rodzaju zabiegiem pielęgnacyjnym, którego zadaniem jest poprawa nawilżenia skóry, by stała się bardziej miękka, aksamitna i promienna.

Jednym słowem – korzyści ze stosowania zabiegów z kwasem hialuronowym w różnym wieku są bezcenne dla dobrej kondycji skóry i jej młodego, świeżego wyglądu.