Ten zabieg jest szczególnie zalecany wiosną, gdy po zimie skóra może być nieco poszarzała i domagać się zastrzyku energii, oraz jesienią, kiedy częste korzystanie z letniego słońca bez ochrony mogło przesuszyć skórę lub spowodować, że naczynia krwionośne stały się na niej bardziej widoczne. Jednak bez obaw można go stosować przez cały rok, jeśli odczuwa się taką potrzebę lub są takie wskazania.

Mezoterapia jest uniwersalnym zabiegiem medycyny estetycznej, znikomo inwazyjnym i praktycznie może się jej poddać każdy z nielicznymi wyjątkami. Skóra po niej przez długie tygodnie wyróżnia się zwiększoną elastycznością, napięciem i blaskiem – jest wyraźnie odmłodzona.

Zalety nie do przecenienia

Celem mezoterapii jest dostarczenie substancji odżywczych, regenerujących albo leczniczych, które głęboko nawilżą skórę, odżywią ją i rozświetlą oraz wypełnią drobne zmarszczki. Najczęściej tymi substancjami są: witaminy, kwasy organiczne, wyciągi roślinne, kofeina, kwas hialuronowy, sole mineralne, aminokwasy – podawane oddzielnie lub w koktajlach dokładnie tam, gdzie jest taka potrzeba. Dodatkowo mikronakłucia wykonywane w trakcie zabiegu pobudzają skórę do samoregeneracji.

Mezoterapia igłowa przed i po

Mezoterapia może być stosowana na twarz, ciało i dłonie. To idealny zabieg dla tych wszystkich, którym zależy na młodym wyglądzie, chcą się pozbyć szarego odcienia cery, wyrazu zmęczenia na twarzy, oznak starzenia. Powinny z niej także korzystać osoby borykające się z problemami z suchą i nadmiernie łuszczącą się skórą albo cerą naczyniową. Dzięki zabiegowi mezoterapii można usunąć lub rozjaśnić plamy pigmentacyjne, przebarwienia, zminimalizować blizny, poprawić napięcie skóry. Ten zabieg jest też skuteczny w walce z cellulitem, rozstępami oraz powstrzymuje łysienie. 
Mezoterapia doskonale sprawdza się o każdej porze roku. Jej efekty są widoczne od razu po pierwszym zabiegu, jednak dopiero cała seria daje pewność, że utrzymają się przez długi okres. 

Potwierdzona skuteczność w zwalczaniu:

Efekty zabiegu:

  • wygładzenie zmarszczek i ujędrnienie skóry;
  • redukcja bruzd;
  • poprawa kolorytu cery;
  • redukcja zasinień pod oczami;
  • głębokie nawilżenie skóry;
  • poprawa mikrokrążenia;
  • powstrzymanie wypadania włosów.

Do wyboru: igłowa lub bezigłowa

Mezoterapia igłowa polega na wprowadzaniu pod skórę substancji aktywnych za pomocą specjalnych, bardzo cienkich igieł. Taka igła może być osadzona zwyczajowo na strzykawce albo w pistolecie do mezoterapii (w takim przyrządzie można precyzyjnie ustawić głębokość wstrzyknięcia oraz wielkość jednorazowej dawki preparatu). 
Podczas zabiegu mezoterapii bezigłowej substancje aktywne trafiają pod skórę dzięki impulsom elektrycznym o wysokiej częstotliwości. Zwiększają one przepuszczalność błon komórkowych i umożliwiają specyfikom dotarcie w miejsce przeznaczenia.

Mezoterapia mikroigłowa

Są jeszcze tzw. derma lub mezo rollery, na których znajduje się czasem po kilka tysięcy mikroigiełek – wykonując nimi mikronakłucia, pobudza się skórę do odnowy i produkcji kolagenu, a jednocześnie zaaplikowanym preparatom leczniczym ułatwia się przeniknięcie przez naskórek.

Jak przebiega zabieg mezoterapii igłowej twarzy

Zabieg powinien być poprzedzony badaniem skóry (tzw. check-upem). Wtedy specjalną aparaturą sprawdza się poziom jej nawilżenia, natłuszczenia, stopień wrażliwości i ogląda ewentualne przebarwienia. Przy okazji jest przeprowadzany dokładny wywiad, który dotyczy zarówno stanu zdrowia, jak i stylu życia pacjenta. Lekarz dowiaduje się, czego skórze brakuje i decyduje, jaki preparat będzie najbardziej odpowiedni, żeby te braki uzupełnić. 
Mezoterapia twarzy może powodować pewien dyskomfort, dlatego na pół godziny przed zabiegiem można zastosować krem znieczulający na partie skóry, które będą poddawane nakłuciom. Z reguły zabieg trwa do godziny – po aplikacji wybranego preparatu wykonywany jest specjalny masaż – w ten sposób substancje aktywne są rozprowadzane w skórze, co niweluje ryzyko obrzęków. 
Po zabiegu mezoterapii igłowej lepiej przez dwa, trzy dni pozostać w domu, by skóra się uspokoiła, a ewentualne wybroczyny po nakłuciach stały się mniej widoczne. Nie zaleca się wtedy korzystania z basenu, sauny, stosowania kosmetyków o działaniu podrażniającym oraz szorstkich ręczników.

Przeciwskazania do mezoterapii

Ten zabieg może bez przeszkód stosować większość osób. Jednak przy niektórych schorzeniach należy się upewnić, czy nie wywoła on niepożądanych skutków ubocznych lub nie pogłębi określonych dolegliwości. Dotyczy to głównie:

  • osób zmagających się z różnymi postaciami alergii,
  • kobiet w ciąży i karmiących piersią,
  • chorych na cukrzycę typu 1,
  • osób z infekcjami i stanami zapalnymi skóry, opryszczką lub skłonnością do blizn i zwłóknień,
  • chorych na nowotwory.

Wykonanie mezoterapii nie jest też wskazane podczas menstruacji czy przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Mezoterapii bezigłowej nie powinny się poddawać osoby z rozrusznikiem serca, z chorobami żył, uskarżające się na nadwrażliwość skóry, a także chore na epilepsję.