Czy też masz takie wrażenie, że teraz wszyscy suplementują kolagen? Jeśli również zastanawiasz się nad tym, aby zacząć, ale jeszcze nie jesteś pewna czy kolagen faktyczne ma fantastyczne moce, czy może tkwisz w marketingowej pułapce to pozwól, że przedstawimy Ci kilka faktów.

Czym właściwie jest kolagen?

Kolagen to białko, które naturalnie występuje w organizmie. Znajduje się m.in. w kościach, mięśniach, tkance łącznej i wielu narządach, a także i w skórze. O kolagenie mówi się, że stanowi dla skóry „rusztowanie”, bo dzięki niemu jest jędrna i sprężysta. Od kolagenu w dużej mierze zależy także stan włosów i paznokci, ponieważ jest ich budulcem. Jaki jest więc powód, aby dodatkowo go suplementować? Wraz z wiekiem, po ok. 25 roku życia zdolność wytwarzania kolagenu powoli zanika, zaczyna go w organizmie ubywać, a w wieku ok. 60 lat jego produkcja wyhamowuje niemal całkowicie. Istotne znaczenie, jeśli chodzi o utratę kolagenu ma także styl życia oraz dieta. Słabo zbilansowane posiłki, niskiej jakości oraz wysoko przetworzone produkty spożywcze, a także picie alkoholu i palenie tytoniu w znacznym stopniu przyspieszają procesy ubywania kolagenu z organizmu. Efektem tego są m.in. zmarszczki i utrata jędrności skóry, a także osłabienie kondycji włosów i paznokci.

Na co zwracać uwagę wybierając suplementy z kolagenem?

Po 25 roku życia nasze ciało „zużywa” więcej kolagenu niż jesteśmy w stanie wyprodukować. Suplementy stały się więc sposobem, aby te braki uzupełnić. Wchłanialność kolagenu z pożywienia (jego źródłem są m.in. galarety rybne lub wieprzowe, galaretki owocowe czy podroby) jest niewielka, szacuje się ją na ok. 5%. Inaczej jest w przypadku suplementów, najlepsze z nich potrafią wykazać, że wchłaniają się nawet w 95%. Jak zatem wybrać te najlepsze? Przede wszystkim zwracaj uwagę na skład. Unikaj preparatów ze sztucznymi chemicznymi dodatkami, polepszaczami smaku i cukrem. Zazwyczaj świadczą o niskiej jakości suplementu. Musisz pamiętać, że kolagen w suplementach jest produktem odzwierzęcym – może być pochodzenia wieprzowego/wołowego i rybiego oraz morskiego. Natomiast kolageny określane wegańskimi, co można uznać za marketingowe nadużycie, pozyskiwane są najczęściej z alg morskich i zawierają hydroksyrolinę, będącą tylko jednym ze składników kolagenu. Na wchłanialność kolagenu wpływ mają również substancje wspierające występujące w suplemencie. Dobrze, jeśli jest w nich witamina C, biotyna i cynk. Istotną informacją przy wyborze produktu jest także stężenie kolagenu w porcji, jego budowa oraz proces wytworzenia. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Czy suplementacja kolagenem może zastąpić zabiegi medycyny estetycznej?

Warto do tematu podejść kompleksowo i dla efektu zdrowej oraz pięknej skóry dbać o siebie zarówno od wewnątrz, wspierając się suplementacją, jak i od zewnątrz, dzięki zabiegom stymulującym produkcję kolagenu. Zabiegami, na które wskazuje się najczęściej, w kwestii pobudzania skóry są zabiegi iniekcyjne jak mezoterapia, biostymulatory tkankowe, a także nici PDO. Mniej inwazyjną alternatywą dla nich są także zaawansowane technologie jak HIFU czy zabiegi laserowe.