Chcesz wyglądać młodo i promiennie w wieku 50 czy 60 lat, a nawet dłużej? Zacznij działać prewencyjnie! Na gładką i piękną skórę tak naprawdę pracujemy całe życie. Poza genetyką to nasze codzienne wybory mają znaczący wpływ na to, jak szybko zaczniemy zauważać pierwsze zmarszczki i bruzdy.

Czym są zmarszczki i bruzdy?

Na początku warto zaznaczyć, że zmarszczki i bruzdy nie są tym samym. Czym się zatem różnią? Przede wszystkim sposobem ich powstawania. Zmarszczki są wynikiem zaginania się skóry m.in. pod wpływem mimiki twarzy. Kiedy skóra wielokrotnie marszczy się przez wiele lat np. podczas uśmiechania się w zewnętrznych kącikach oczu (tu powstają tzw. kurze łapki) a zgięcie to utrwala się. Dochodzi w tym miejscu do degradacji kolagenu. Skóra zatem staje się coraz cieńsza, a co za tym idzie, zmarszczka jest coraz głębsza i bardziej widoczna. W przypadku bruzd natomiast powodem ich powstawania jest grawitacja, która prowadzi do opadania skóry. Możemy to zauważyć np. w okolicy ust, gdzie wraz z wiekiem coraz bardziej nawisający policzek tworzy fałd, a pod nim powstaje bruzda nosowo-wargowa.

Kiedy zacząć działać prewencyjnie?

Tak naprawdę im szybciej, tym lepiej! Ponieważ ogromne znaczenie zarówno w przypadku powstawania zmarszczek, jak i bruzd ma kondycja naszej skóry. Już od najmłodszych lat warto dbać o jej odpowiednie nawilżenie. Zarówno poprzez pielęgnację, jak i troskę o siebie od wewnątrz, czyli m.in. picie odpowiedniej ilości wody. To absolutna podstawa, aby skóra mogła zachować sprężystość jak najdłużej. Pamiętaj jednak, że nawet optymalna ilość wody nie sprawi, że Twoja skóra pozostanie młoda na długo, jeśli będziesz palić papierosy lub Twoja dieta będzie obfitować w cukier, lub będziesz przesadzać z alkoholem…

Twój pierwszy zabieg medycyny estetycznej

Niestety razem z upływającym czasem domowa pielęgnacja staje się niewystarczająca. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu i kwasu hialuronowego w organizmie maleje i wtedy (czyli po ok. 25 roku życia) warto zastanowić się nad wizytą u lekarza medycyny estetycznej. W zależności od wyjściowego stanu, aby zredukować pierwsze zmarszczki i wygładzić oraz ujędrnić skórę, lekarz może zaproponować m.in. mezoterapię igłową, stymulatory tkankowe czy zabiegi laserowe. Poza utrzymywaniem skóry w optymalnej kondycji dobrym pomysłem z zakresu prewencji przeciwzmarszczkowej jest także wyeliminowanie czynnika, który prowadzi do marszczenia się skóry, czyli np. złagodzenie ruchów mimicznych twarzy, dzięki zabiegowi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. A co z bruzdami? One, jeśli nie są uwarunkowane genetycznie i nie wynikają wprost z budowy naszej twarzy, na ogół pojawiają się później niż zmarszczki. W ich przypadku sprawdzają się zabiegi liftingujące m.in. nici czy zabiegi z wykorzystaniem technologii HIFU.

Zabiegi pielęgnacyjne oraz przeciwstarzeniowe warto też wspomagać zbilansowaną dietą, oraz suplementacją bioaktywnego kolagenu ze sprawdzonego źródła.