Jeśli bez powodu robisz się czerwona na twarzy, skóra na policzkach zaczyna piec albo niespodziewanie pojawiają się na niej drobniutkie wypryski – te wszystkie oznaki mogą wskazywać, że twoja cera jest wrażliwa. Czy za ten stan skóry odpowiadają geny, czy też może inne czynniki wpływają na jej tak ostre reakcje? 
Jakie są wymagania cery wrażliwej, jak o nią dbać, żeby jej dodatkowo nie podrażniać – odpowiedzi szukaj w naszym artykule.

Dermatolodzy długo bronili się przed zaakceptowaniem określenia: skóra wrażliwa. Uważali, że jest to termin wymyślony przez branżę kosmetyczną, zwykły chwyt marketingowy, by namówić klientki do zakupu nowych produktów – kosmetyków do skóry wrażliwej. Jednak badania prowadzone w laboratoriach kosmetycznych potwierdziły, że taki typ cery istnieje i w dodatku sprawia wielu kobietom na całym świecie dużo problemów w codziennej pielęgnacji.

Skąd ta wrażliwość?

Skóra ma przede wszystkim chronić ludzki organizm przed czynnikami zewnętrznymi oraz regulować temperaturę ciała. Pełni rolę swego rodzaju płaszcza ochronnego, więc musi być ściśle powiązana z układem odpornościowym, by szybko przekazywać mu informację o zagrożeniach, z którymi ma kontakt, które się na jej powierzchni pojawiają. I tu dochodzimy do jednej z przyczyn wrażliwości skóry – jeśli ta komunikacja zostanie zakłócona, na przykład długotrwałą niewłaściwą pielęgnacją cery albo zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety (menstruacją, ciążą), to zdrowa do tej pory skóra uwrażliwia się i zaczyna „nerwowo” reagować na czynniki, które wcześniej jej nie przeszkadzały.

Stres i ostre przyprawy

Innymi przyczynami wrażliwości skóry mogą być emocje, stres, nagłe zmiany temperatury otoczenia, ostre przyprawy lub spożywanie alkoholu. 
Wrażliwą skórę twarzy można też „odziedziczyć”, niekoniecznie w linii żeńskiej. Bywa że przebyte lub aktualne choroby dermatologiczne uwrażliwiają skórę. Należą do nich atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Te zmiany chorobowe mają niekorzystny wpływ na naskórek, mogą go uszkodzić, co z kolei sprzyja gwałtownym i niewłaściwym reakcjom skóry na różne czynniki zewnętrzne.

Skóra wrażliwa – jak wygląda?

Ten rodzaj cery często bywa mylony ze skórą naczynkową, ponieważ łatwo i szybko się czerwieni. Ale cera naczynkowa wcale nie musi być wrażliwa, a rumień na niej bierze się z płytkiego umiejscowienia naczyń krwionośnych, które prześwitują przez skórę. Poza tym, oblewanie się rumieńcem nie jest jedyną cechą charakterystyczną skóry wrażliwej. Towarzyszą mu często także:

  • łuszczenie się naskórka,
  • nadmierna suchość skóry, uczucie ściągnięcia,
  • obrzęki,
  • swędzenie, pieczenie, szczypanie, kłucie lub mrowienie.

Natężenie tych dolegliwości może być różne u różnych osób i w różnych okresach. Ma to na ogół związek z ilością receptorów w skórze, która u każdego z nas jest inna. Ich zadaniem jest sygnalizowanie mózgowi, że toczy się tam proces zapalny, ale stopień jego nasilenia może być zróżnicowany.

Pomagać, nie szkodzić

Zła wiadomość jest taka, że ten rodzaj cery jest bardzo kapryśny i czasami potrzeba długich miesięcy i licznych testów, żeby znaleźć dla siebie właściwy kosmetyk – taki, który przede wszystkim nie będzie podrażniał. A jeśli uda się w końcu dobrać produkt, który będzie łagodził podrażnienia i korzystnie wpływał na stan skóry, to już można uznać to za prawdziwy sukces. 
Generalna zasada jest taka, że im krótsza lista składników na produkcie pielęgnacyjnym, tym większa szansa, że nic cery wrażliwej nie „zdenerwuje”. Przy zakupie należy głównie wybierać preparaty odżywcze i nawilżające, ponieważ skóra wrażliwa najczęściej ma skłonność do przesuszania i łuszczenia się. W składzie kremów do skóry wrażliwej powinny się znaleźć:

  • mocznik, który wiąże wodę w komórkach skóry i pobudza regenerację naskórka,
  • alantoina, która jest pochodną mocznika i ma podobne do niego działanie, czyli nawilża, regeneruje i koi,
  • woda termalna – łagodzi stany zapalne, a dodatkowo chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, tym samym opóźniając jej starzenie się.

Z daleka od skóry wrażliwej

Na pielęgnację skóry wrażliwej trzeba poświęcić więcej czasu i uwagi.

  • Kupując produkt, nawet taki, który stosujesz od miesięcy, czytaj za każdym razem skład. Bardzo wrażliwej skóry twarzy nie oszukasz, a niestety producenci, także ci uznani na rynku kosmetyków dla „wrażliwców”, potrafią zmieniać składy bez ostrzeżenia i wtedy „awantura” ze strony skóry gotowa, choćby w postaci czerwonej pokrzywki albo nieprzyjemnego pieczenia.
  • Panie, których cera jest wrażliwa, ale ma skłonność do przetłuszczania się, nie powinny mimo wszystko decydować się na preparaty z alkoholem, bo on jedynie przesuszy skórę i dodatkowo będzie ją rozdrażniał.
  • Intensywny zapach kosmetyku to sygnał, że należy trzymać się od niego z daleka – substancje zapachowe najczęściej wywołują podrażnienia.