Na skórze Twojego brzucha, ud, biustu czy pośladków pojawiły się wyraźne pręgi? To pierwszy sygnał, że włókna kolagenu w Twojej skórze uległy przerwaniu, a to co widzisz to nowo powstające rozstępy. Bez paniki! Na tym etapie, możesz sprawić, że wkrótce będą praktycznie niewidoczne. Ale skąd w ogóle się wzięły? Jak im zapobiegać i w ostateczności jak je leczyć? Czytaj dalej!

Jak powstają?

Rozstępy powstają, gdy włókna kolagenowe w skórze stają się osłabione i kruche z powodu nadmiernego rozciągania lub kurczenia się. Tworzenie się ich zachodzi w dwóch etapach i zajmuje znaczną ilość czasu. Proces powstawania rozstępów zaczyna się od stanu zapalnego, który jest odpowiedzią tkanki skóry właściwej na zerwanie włókien kolagenowych. Mimo że te włókna są bardzo wytrzymałe - do zerwania jednego włókna o średnicy 1 mm potrzebna jest siła równa 10 kg - mogą ulec osłabieniu z różnych przyczyn. W wyniku tego na ciele pojawiają się czerwone, rozgałęzione pęknięcia, które następnie sinieją. Mogą one powodować swędzenie, pieczenie, a skóra w tym obszarze może być bardziej napięta i obrzęknięta. Pierwszy etap tego procesu czasami trwa kilka miesięcy, a czasami nawet kilka lat, w zależności od sposobu, w jaki organizm stara się poradzić sobie z uszkodzeniami. W drugim etapie, nazywanym zanikowym, rozstępy zmieniają kolor, stając się coraz jaśniejsze, aż stają się białe i przypominają wklęsłe blizny. Na obszarze skóry, który obejmują, dochodzi do zaniku kolagenu i elastyny.

Jak im zapobiegać?

Odpowiednia pielęgnacja skóry, szczególnie w obszarach narażonych na powstawanie rozstępów, ma kluczowe znaczenie dla zachowania jej gładkości i jędrności. Regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry, a także okazjonalne masowanie całego ciała w gabinecie, mogą pomóc w ochronie przed powstawaniem rozstępów. Istotną rolę odgrywa także sposób ożywiania się oraz aktywność fizyczna.

Jak skutecznie je zredukować?

Największą szansę na pozbycie się rozstępów mamy, gdy są one jeszcze „świeże”. W takim przypadku można rozpocząć kurację od peelingów chemicznych w gabinecie medycyny estetycznej. Peelingi te zawierają często takie składniki jak kwas glikolowy, kwas trójchlorooctowy i retinol, które mają na celu złuszczenie naskórka i pobudzenie komórek skóry właściwej do produkcji elastyny i kolagenu. Alternatywnie, można zastosować dermabrazję, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka. Natomiast w przypadku rozstępów po ciąży, skutecznym rozwiązaniem może być mezoterapia. Polega ona na iniekcjach specjalnych preparatów, które wzmacniają skórę i stymulują ją do samoodnowy. Zarówno składniki aktywne zawarte w preparatach, jak i samo nakłuwanie skóry, sprzyjają tworzeniu się nowych włókien kolagenu i elastyny. Specjaliści medycyny estetycznej, by zredukować rozstępy polecają również karboksyterapię, która poprawia krążenie krwi w skórze, a także zabiegi laserowe

Rozstęp rozstępowi nierówny. Dlatego przy wyborze skutecznej terapii zawsze warto skorzystać z konsultacji z doświadczonym specjalistą, który zaproponuje odpowiednio dopasowane zabiegi. I pamiętaj także o codziennej pielęgnacji swojej skóry i dbaniu o swoje ciało od wewnątrz – bo zbilansowana dieta i picie odpowiedniej ilości wody to zawsze dobry wybór!