Za ich powstawanie obwiniane jest najczęściej słońce, gdy nadmiernie korzysta się z jego uroków bez odpowiednio wysokiej ochrony. Ale ciemne plamy na skórze mogą się pojawić także z innych przyczyn, ich genezę nie zawsze potrafimy prześledzić. Same nie znikną, a z wiekiem się utrwalają, robią ciemniejsze i zdecydowanie nie zdobią. Czy i w jaki sposób można je usunąć – dowiecie się z naszego artykułu.

Przebarwienia skóry, zwłaszcza przebarwienia na twarzy, ma co trzecia kobieta po 30. roku życia i prawie każda po 50. r.ż. Tworzą się na naskórku wtedy, gdy melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę odpowiadającą za kolor skóry, włosów i tęczówki oczu, działają nieprawidłowo lub zgromadzą się na jakimś obszarze ciała w zbyt dużej liczbie.

Spragnione słońca

Brązowe plamy na skórze pojawiają się zwykle w miejscach najchętniej wystawianych na słońce: na twarzy, dekolcie, rękach i nogach. Sprzyja im ciemniejsza karnacja, gdyż właśnie ten fototyp skóry charakteryzuje się wydzielaniem większej ilości melaniny. Plamy posłoneczne nazywamy też plamami soczewicowatymi. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ kształtem przypominają ziarna soczewicy. Plamy po opalaniu nie tylko słońce może wywołać, ale i częste korzystanie z naświetlań promieniami UV w solarium. Pojawiają się również w wyniku starzenia się skóry.
Podłożem przebarwień bywają stany zapalne skóry po trądziku albo po peelingach chemicznych czy mikrodermabrazji – zbyt szybka ekspozycja takiej podrażnionej skóry na promienie słoneczne jej szkodzi.

Hormony czy kosmetyki?

Panie szczególnie są narażone na przebarwienia ze względu na częste zmiany w gospodarce hormonalnej. Wahania poziomu estrogenu i progesteronu, czyli żeńskich hormonów płciowych, wpływają na aktywność melanocytów. Tego rodzaju przebarwienia nazywamy ostudą lub melasmą. Pojawiają się w okresie ciąży lub stosowania antykoncepcji hormonalnej. Z reguły występują w okolicy ust, na skroniach i czole. Mogą być pojedyncze lub zlewać się w jedno duże przebarwienie, zakrywając sporą część twarzy. 
Jeśli nie chcemy mieć problemów z przebarwieniami, powinniśmy zwracać baczną uwagę na skład kosmetyków, ponieważ część z nich może zawierać substancje fotouczulające. Nie chodzi tylko o alkohol zawarty na przykład w kremach, tonikach czy perfumach, ale także o składniki pochodzenia naturalnego, takie jak niektóre zioła (jak dziurawiec czy rumianek) lub owoce cytrusowe. Melanoza Riehla, bo tak są określane tego typu przebarwienia, jest bardzo charakterystyczna, ponieważ przypomina piegi, tworząc masę drobnych plamek na twarzy i dekolcie.

Uwaga na tatuaż i leki

Z kolei reakcja fotouczulająca na substancje barwiące może się pojawić u osób z tatuażami – zbyt szybkie wyjście na słońce po zrobieniu tatuażu wywoła na skórze przebarwienia.
Także osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne czy gastryczne, połączone z zaburzeniem metabolizmu lub niedoborem witaminy C albo ze źle funkcjonującą tarczycą są bardziej narażone na wystąpienie ciemnych plam na skórze. 
Czasem skłonność do przebarwień się dziedziczy. Jeśli występowały w twojej rodzinie, z dużym prawdopodobieństwem będziesz je mieć, więc wtedy szczególnie trzeba uważać z wystawianiem twarzy na słońce.

Ochrona konieczna

Jeśli nie chcemy dopuścić do powstania przebarwień czy ich nasilenia, powinniśmy uważać na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza na wakacjach, kiedy chcemy się nim jak najwięcej nacieszyć. Przebywanie w pełnym słońcu, do tego w samo południe, powinno mieć miejsce w ograniczonych dawkach i iść w parze z ochroną skóry, jeśli nie chcemy mieć brązowych plam na nogach czy dłoniach. Ważne, by na odkryte części ciała – szczególnie twarz i ręce – nakładać specjalne preparaty z wysokim SPF nie tylko w słoneczne, letnie dni, ale przez cały rok, gdy wychodzi się z domu i zamierza się spędzić dłuższy czas na świeżym powietrzu.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy 

Nie ma co ukrywać – przebarwienia raczej nie dodają urody, lecz lat. Staramy się je ukryć, nakładając więcej warstw makijażu. Na szczęście medycyna estetyczna proponuje szereg zabiegów na przebarwienia, które pozwalają szybko i bez śladu się ich pozbyć, a przy okazji również innych skórnych problemów.