Oczyszczanie twarzy jest uważane za najważniejszy etap pielęgnacji skóry. Dlaczego jest tak istotne i na co szczególnie należy zwrócić uwagę w trakcie jego wykonywania?  Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące prawidłowego oczyszczania skóry twarzy znajdziesz poniżej.

Czasy, gdy do oczyszczenia twarzy w domu wystarczały mydło i woda, minęły bezpowrotnie. Dziś już nie mamy wątpliwości, że taki zestaw pielęgnacyjny to za mało, a nawet gorzej: źle dobrane mydło potrafi wyrządzić cerze więcej szkód, niż przynieść pożytku, podobnie jak woda z kranu.

Jaką masz cerę?

Dziś niewiele z nas może zdecydowanie określić, jakiego typu ma skórę. Poza tym, że cera zmienia się z wiekiem, to mocno oddziałują na nią czynniki środowiskowe, choćby zanieczyszczenie powietrza albo klimatyzacja w miejscu pracy, także zła dieta, szkodliwe nawyki oraz niestosowanie odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Część twarzy może być przesuszona, np. policzki, a część tłusta, najczęściej w strefie T, czyli czoło, nos, broda. Bywa, że cera normalna z wiekiem staje się wrażliwa, zaczyna się łuszczyć.
Jeśli chcesz wiedzieć, jaki masz typ skóry, musisz poświęcić na to nieco czasu i uwagi.

Na przykład jednego dnia umyj twarz samą wodą z kranu – jak była reakcja twojej cery? Jeśli zaczęła piec i wystąpiły na niej czerwone plamy, to oznacza, że jest wrażliwa, a nawet nadwrażliwa. A czy po zmyciu twarzy olejkiem tłusta powłoka długo utrzymywała się na całej skórze? Jeśli tak, masz cerę z tendencją do przetłuszczania się. Jeżeli masz wątpliwości i żaden z testów nie dał ci jednoznacznej odpowiedzi, poradź się w gabinecie kosmetologii – specjalista pomoże ustalić twój typ cery i dobrać odpowiednią pielęgnację oraz dopasować kosmetyki.

Etapy oczyszczania skóry

Dla wielu z nas oczyszczanie cery to wyłącznie wieczorny demakijaż i do tego w uproszczonej postaci: mleczko i tonik, a czasem te dwa produkty w jednym. Jednak, żeby oczyszczanie twarzy było skuteczne to po pierwsze, należy to robić zarówno wieczorem, jak i rano. Po drugie, nie chodzi tylko o dokładne oczyszczenie skóry, ale o takie, które sprawi, że będzie ona odświeżona i gotowa na przyjęcie kolejnych etapów pielęgnacji, tzn. serum, kremu czy lotionu.

Wieczorne rytuały pielęgnacyjne 

Mleczko i tonik nie są w stanie usunąć zanieczyszczeń, które uzbierały się po całym dniu na powierzchni skóry. Wcale nie trzeba mieć tłustej skóry, żeby przywierały do niej kurz, pyłki roślin, różne toksyny. Wystarczy, że rano nałożyło się krem i makijaż – to już jest podłoże dla zanieczyszczeń, które przylgną do skóry. Jeśli jest ona zdrowa i ma szczelną barierę wodno-lipidową, nie przenikną zbyt głęboko i nie wyrządzą szkód, czyli najczęściej podrażnień lub wyprysków. Ale by tak się przypadkiem nie stało, zabieg oczyszczania twarzy powinien składać się z kilku etapów:

  • Etap 1 - olejek lub preparat na jego bazie. Nadaje się dla każdego rodzaju cery, także dla tłustej, więc posiadaczki takiej skóry nie powinny go unikać. Zadaniem olejku jest rozpuścić wszelkie zabrudzenia oraz kolorowe kosmetyki zgodnie z zasadą polegającą na tym, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Żeby zadziałał skuteczniej, warto pozostawić go na skórze na kilka minut i wykonać w tym czasie masaż twarzy. Olejek jest delikatny, nie podrażnia, nie narusza warstwy hydrolipidowej skóry, chroniącej przed wysuszeniem. Nadmiar preparatu zbieramy wacikiem lub myjką zmoczoną w ciepłej wodzie.
  • Etap 2 - żel lub pianka do mycia twarzy, która ma zadziałać łagodnie na skórę, odświeżyć ją, sprawić, by stała się gładka i nawilżona, aksamitna w dotyku. Rozprowadź produkt, a potem zmyj letnią wodą.
  • Etap 3  - teraz pora na spryskanie hydrolatem lub tonikiem, tylko bezalkoholowym. Nawilżająca mgiełka przywróci odpowiednie pH skórze – jej odczyn powinien być kwaśny, by zapobiegać zakażeniom bakteryjnym, a tym samym ułatwiać wchłanianie składników aktywnych, zawartych w kolejnych preparatach.
  • Etap 4 - piling, który wystarczy zrobić raz na tydzień na zakończenie rutynowej wieczornej pielęgnacji, by staranniej oczyścić pory, usunąć martwy naskórek, a dodatkowo pobudzić krążenie. Warto wówczas zmienić nieco kolejność postępowania – piling zastosować po żelu lub piance, a dopiero później spryskać twarz tonikiem.

Dopiero na tak oczyszczoną twarz nakładamy produkty odżywcze, przeciwzmarszczkowe lub nawilżające, w zależności od potrzeb skóry.

Pielęgnacja poranna 

Po nocy skórze przyda się odświeżenie i pobudzenie krążenia, do czego świetnie się sprawdzi szczoteczka do mycia twarzy. Nałóż piankę lub żel i kolistymi ruchami rozprowadź szczoteczką po skórze. Taki delikatny masaż powinien potrwać kilka minut, następnie spłucz letnią wodą. Potem spryskaj twarz tonikiem lub hydrolatem i poczekaj, aż się wchłonie, albo nadmiar usuń wacikiem. Po takim zabiegu oczyszczania twarzy skóra stanie się świeża, lekko zaróżowiona i gotowa do dalszej porannej pielęgnacji, czyli nałożenia odpowiedniego rodzaju serum oraz kremu. Potem już tylko podkład, makijaż – i gotowe!