Usta to wyjątkowo zmysłowy element kobiecej twarzy, dlatego panie chętnie podkreślają ich wykrój, dodają ich barwie intensywności. Za najbardziej atrakcyjne uchodzą duże usta z pełnymi wargami i wiele kobiet właśnie o takich marzy. A przecież kształt i kolor ust to indywidualne cechy i trudno znaleźć dwie identycznie wykrojone wargi – asymetria też bywa urokliwa. O tym, jakie są metody powiększania ust i innych ich korektach przeczytasz w tekście poniżej.

Moda na kształt i barwę ust zmieniała się przez wieki, ale od początku obecnego stulecia media lansują jeden model – wargi powinny być wydatne, tak, żeby dominowały na twarzy i od razu rzucały się w oczy. Panie często ulegają trendom na tzw. Baby Doll Lips lub usta Russian Lips, nie biorąc pod uwagę, że mogą one nie pasować do ich rysów, zakłócać proporcje twarzy, wręcz ją zniekształcać.

Usta doskonałe

Jak zwykle sekret tkwi w szczegółach. Ładne usta, przyciągające spojrzenia to przede wszystkim takie, które będą mieć odpowiednie proporcje, czyli np. górna warga nie może być większa od dolnej o 1/2-2/3.  Wtedy usta wyglądają naturalnie, są proporcjonalne. Inną pożądaną cechą pięknych ust jest odpowiedni wykrój tzw. „łuku kupidyna”, czyli środkowej części górnej wargi. Nie może być zbyt mocny, szpiczasty, bo inaczej twarz będzie kojarzyć się z podobizną cyrkowego klauna. Z kolei na dolnej wardze musi być zachowany pewien specyficzny układ, czyli lekkie wgłębienie po środku, a po bokach delikatne wybrzuszenia. Nawet jeśli od tego wzorca będą jakieś odstępstwa, to i tak najważniejsze jest, żeby wargi były miękkie, dobrze nawilżone i gładkie.

Usta mniej doskonałe

Usta też się starzeją. Tracą elastyczność i jędrność. Zwężają się, zanika czerwień wargowa, boczne kąciki opadają, usta układają się w podkówkę, nadając twarzy smutny, zmęczony wyraz. Nad górną wargą mogą pojawić się wyraźne pionowe zmarszczki, tzw. zmarszczki palacza. Poza tym różne choroby czy stres, brak odpowiedniej pielęgnacji też odbijają się na wyglądzie ust – stale spierzchnięte, popękane, w złej kondycji nie dodają twarzy powabu. 
Czasem można się urodzić z pewnymi wadami, asymetrią, czy też korekta ust jest potrzebna na przykład po urazie na skutek wypadku, by nadać im odpowiedni kształt.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

To obecnie jeden najpopularniejszych zabiegów, na który kobiety zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej. Jednocześnie w opinii lekarzy należy do najtrudniejszych, jeśli chodzi o uzyskanie efektu pożądanego przez pacjentki. Kobiety często oczekują, że po powiększeniu ust staną się podobne na przykład do swoich idolek z social mediów. Bywa, że żądają od lekarza, żeby im wstrzyknął w usta zamiast zwykle podawanego 1 ml preparatu z kwasem hialuronowym, od razu dawkę kilka razy większą, dotyczy to zwłaszcza pań, które chcą powiększyć małe usta. Lekarze niechętnie zgadzają się na taki zabieg, ponieważ wtedy zachodzi większe ryzyko wystąpienia siniaków i opuchlizny, które będą się dłużej utrzymywać. Typowe powiększenie ust nie niesie ze sobą takich skutków ubocznych, jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, jego rezultaty są szybko widoczne, nie jest potrzebna żadna rekonwalescencja, natychmiast można wrócić do aktywności dnia codziennego.

Nie tylko powiększenie

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym nie musi oznaczać ich powiększenia, może się ograniczyć do korekty kącików ust, ich podniesienia, by nadać twarzy bardziej pogodny wyraz, albo likwidacji asymetrii, kiedy jedna warga jest o wiele węższa od drugiej. Efekt po powiększeniu ust kwasem hialuronowym utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy. To zróżnicowanie w czasie wiąże się z wiekiem pacjentki, jej trybem życia, nawykami (choćby paleniem papierosów czy żuciem gumy), nawodnieniem organizmu, przyjmowanymi lekami, częstotliwością występowania opryszczki wargowej oraz ilością i rodzajem wstrzykniętego preparatu.

Modelowanie ust na płasko

Tę metodę częściej wybierają panowie niż panie – wbrew temu, co może się wydawać mężczyźni też bywają niezadowoleni z kształtu swoich ust i chcą go skorygować. 
W męskim kanonie piękna wargi powinny być dość płaskie, szerokie, masywne, bez wyraźnie zarysowanego „łuku kupidyna”, a kąciki ust nie mogą być uniesione. Panowie pragną, żeby ich usta były wyraziste, dobrze nawilżone, ale niekoniecznie większe. W takich przypadkach polecanym rozwiązaniem jest zabieg laserem pikosekundowym, który stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, co poprawia wygląd warg, zwłaszcza ich nasycenie czerwienią. Po zabiegu usta są bardziej jędrne, mają lepsze napięcie, a drobne zmarszczki wokół nich zostają zniwelowane.