Wielkimi krokami zbliża się lato! A wraz z nim bikini, szorty, spódniczki i sukienki. Jeśli kiedykolwiek cellulit i pozbawiona jędrności skóra była Twoją przeszkodą, by je założyć, to czytaj dalej. Dowiesz się, jak poprawić wygląd skóry i pozbyć się cellulitu, a także wyeliminować jego przyczyny. Trzymamy kciuki, żebyś tego lata czuła się komfortowo i swobodnie, niezależnie od długości swojej sukienki.

Dlaczego w ogóle skóra traci jędrność?

No cóż… nikomu z nas lat nie ubywa, ale proces starzenia się skóry to nie jedyna przyczyna tego, że nasza skóra traci na sprężystości i uwidacznia się na niej cellulit, który może pojawić się nawet u nastolatek. W kwestii cellulitu „zdiagnozowanie” go ma istotne znaczenie, by móc jak najlepiej poprawić wygląd skóry, przywrócić jej gładkość i napięcie. Rozróżnia się 2 typy cellulitu: wodny oraz tłuszczowy. Ten pierwszy ma związek z zatrzymywaniem się wody w organizmie. Co może być tego przyczyną? Siedzący tryb życia, słabo zbilansowana dieta z nadmiarem soli czy zaburzenia hormonalne. Ten typ cellulitu częściej dotyczy osób młodych i często także szczupłych. Drugi rodzaj cellulitu to lipidowy i jest związany z tkanką tłuszczową. Możemy wyróżnić kilka jego etapów: od widocznego dopiero po ściśnięciu fałdu skóry po grudki i zagłębienia w jej powierzchni wyraźnie zauważalne nawet bez uciskania.

Jak skutecznie (i szybko!) pozbyć się cellulitu?

Kiedy naszym problemem jest cellulit wodny, często do poprawy wyglądu skóry wystarczy zmiana nawyków. Skóra szybko stanie się widocznie gładsza i bardziej napięta już po zmianie diety na zdrowszą, ograniczeniu spożywania soli (obfite w nią są posiłki typu fast-food!) oraz cukru i zwiększeniu aktywności fizycznej. Nie można także zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody. Kiedy pijesz za mało, organizm magazynuje wodę, a to ma bezpośredni wpływ na uwidacznianie się tego typu cellulitu. Pomocne w redukcji cellulitu wodnego mogą być także zabiegi drenujące, dzięki nim możesz szybko poczuć się lżej i zmniejszyć widoczność cellulitu wodnego. Jeśli jednak problem z zatrzymywaniem się wody w organizmie nie ustępuje, mimo zmiany diety i zwiększenia aktywności, koniecznie udaj się do lekarza.

Co natomiast, w przypadku cellulitu lipidowego? Tu, należy przygotować się na dłuższy proces, ponieważ redukcja cellulitu lipidowego wiąże się z redukcją tkanki tłuszczowej, a to jak wiemy, wymaga nieco cierpliwości. Wsparciem dla zbilansowanej diety i aktywności fizycznej będą także zabiegi gabinetowe. Głównie takie, których działanie opiera się na masażu, dzięki czemu grudki tłuszczu mogą zostać skutecznie rozbite. Intensywne przemasowanie skóry z cellulitem nie należy może do najprzyjemniejszych zabiegów, jednakże poprawa jędrności skóry po odbyciu całej serii jest naprawdę widoczna.

I na koniec najważniejsze! Pamiętaj, że cellulit jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie powinien być źródłem kompleksów. Jednakże warto zatroszczyć się o zmianę swoich życiowych nawyków, by nie powodować zatrzymywania się wody w organizmie czy zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, czego skutkiem ubocznym będzie znaczna poprawa wyglądu skóry i redukcja cellulitu. Dlatego oprócz ruchu postaw na zbilansowana dietę, bogatą dodatkowo w kolagen, którego regularne przyjmowanie np. w gotowych posiłkach dostępnych już na polskim rynku pozwoli Ci tydzień po tygodniu na ujędrnienie skóry.