Coraz więcej kobiet, które już dawno temu obchodziły 18. urodziny, narzeka na kłopoty z trądzikiem. Często w wieku nastu lat ominęła je burza hormonów i nie miały wtedy trądziku młodzieńczego, a jako dorosłe muszą walczyć z pryszczami na twarzy, szyi, plecach czy ramionach. Co jest dobre na trądzik? Podpowiadamy, jak pielęgnować skórę z wypryskami oraz jak pozbyć się blizn po trądziku.

Trądzik od zawsze uważano za dolegliwość nastolatków, która potrafi popsuć ich młodą skórę w okresie dojrzewania pod wpływem zmian hormonalnych. Jednak dziś nierzadko słyszy się od osób po 30., a nawet 40. roku życia, że nie mogą sobie poradzić z ciągle nowymi wypryskami. Może to wynikać albo z uwarunkowań genetycznych, albo z innych przyczyn, choćby sytuacji stresowych, stosowania niewłaściwej diety, złej pielęgnacji skóry czy zażywania niektórych leków.

Skóra trądzikowa, czyli jaka?

Przede wszystkim wcale nie musi być tłusta. Skóra trądzikowa i tłusta bywają mylone, ponieważ są między nimi podobieństwa. U obu w nieprawidłowy sposób działają gruczoły łojowe, wydzielając w nadmiarze sebum, czyli łój skórny. Normalnie jest on potrzebny każdej skórze, ponieważ w innym przypadku szybko stałaby się przesuszona i pomarszczona. Gdy jest go za dużo, niektóre partie twarzy (zwłaszcza „strefa T”, czyli czoło, nos i broda) zaczynają być za mocno natłuszczone i się świecą. Zasadnicza różnica między skórą tłustą a trądzikową jest taka, że osoby z tłustą skórą zmagają się sporadycznie z wypryskami czy zaskórnikami, a te z trądzikową – praktycznie stale. W przypadku osób z trądzikiem, sebum jest produkowane w takich ilościach, że zatyka pory, a jednocześnie rogowacieje naskórek, co powoduje różnego rodzaju, zmiany skórne, niekiedy bolesne, na ropnych torbielach kończąc.

Rodzaje trądziku

Poza już wcześniej wspomnianym trądzikiem młodzieńczym, zwanym też pospolitym, najczęściej jest spotykany trądzik różowaty. Jego charakterystycznym objawem jest zaczerwienienie na twarzy, głównie w środkowej części, oraz grudki i krostki na skórze. Zwykle cierpią z jego powodu kobiety po 30. roku życia. Jego leczenie jest niezmiernie trudne, dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta – należy unikać ostrych przypraw, kawy, herbaty, czekolady i alkoholu, ponieważ zaostrzają objawy choroby. 
Z innych rodzajów trądziku można wymienić na przykład posterydowy, który jest wynikiem długotrwałego zażywania określonych leków, m.in. steroidowych hormonów kory nadnerczy, albo trądzik zawodowy, który powstaje na skutek ciągłego kontaktu z olejami, smarami lub dziegciami.

Jak wyleczyć trądzik?

Pierwsza i podstawowa zasada w terapii brzmi: nie dotykać wyprysków. Na dłoniach znajdują się różne bakterie, które mogą łatwo przedostać się przez uszkodzony naskórek do głębszych warstw skóry. Dlatego nie należy samemu wyciskać czy w inny mechaniczny sposób walczyć z krostami czy zaskórnikami, tylko zgłosić się do specjalisty – dermatologa lub kosmetologa. Leczenie może mieć różne formy. Czasem wystarczające jest leczenie miejscowe, czyli stosowanie maści, płynów, w których składzie są przede wszystkim antybiotyki, a pomocniczo mikroelementy i witaminy. Innym razem należy sięgnąć również po antybiotyki doustne, które przyśpieszą złuszczanie naskórka i zmniejszą gromadzenie się sebum w mieszkach włosowych. W obu przypadkach należy wziąć pod uwagę, że leczenie jest długotrwałe i powinno być konsultowane z lekarzem.

Laserowe usuwanie trądziku

Najczęściej do tego celu stosuje się dwa rodzaje laserów – ablacyjny i nieablacyjny, inaczej nazywany frakcyjnym. Pierwszy złuszcza naskórek, tworząc mikroskopijne uszkodzenia w skórze, które stymulują ją do samoregeneracji. Drugi z kolei nie narusza naskórka, ale jego promieniowanie dociera do głębszych warstw i tam uszkadza skórę, która następnie zaczyna się odnawiać. Najlepsze efekty daje połączenie działania obu laserów. Wtedy zostaje złuszczony naskórek, a wraz z nim widoczne zmiany trądzikowe, i skóra właściwa zostaje pobudzona do regeneracji, zaś umiejscowione w niej gruczoły łojowe zmniejszają wydzielanie sebum.

Peeling na trądzik

Jego zadaniem jest złuszczenie naskórka i zadziałanie przeciwzapalnie. Dodatkowymi korzyściami są ułatwienie wchłaniania stosowanych miejscowo leków, zmniejszenie wydzielania łoju skórnego, zamknięcie porów. W składzie peelingów chemicznych pomocnych w walce z trądzikiem najczęściej występują kwasy: pirogonowy, salicylowy, migdałowy. 
W przypadku trądziku różowatego bardzo dobrze sprawdza się peeling kawitacyjny, który złuszcza martwy naskórek, usuwając nadmiar sebum oraz ewentualne drobnoustroje wywołujące stany zapalne. Nie tylko wygładza i zmiękcza skórę, ale także ją wzmacnia, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Cera trądzikowa należy do skór problematycznych i wymaga specjalnej pielęgnacji. Pamiętajmy, że przy skłonnościach do trądziku nie zaleca się w codziennej rutynie stosowania toników czy płynów na bazie alkoholu. Mogą one tylko niepotrzebnie wysuszać i podrażniać skórę. Pielęgnacja powinna przede wszystkim dążyć do normalizacji skóry i przywrócenia jej właściwej kondycji. Warto regularnie ją złuszczać i nawilżać, dzięki czemu nadmiar sebum nie będzie zbierać się na jej powierzchni, nie zatka porów, będzie naturalnie usuwany. Na dzień najlepiej wybierać produkty pielęgnacyjne o lekkiej formule, bez parabenów i substancji zapachowych. Można też sięgnąć po maski, które oczyszczą, wygładzą i zregenerują skórę. W swoim składzie powinny mieć substancje przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które zniwelują wypryski.