Prawie 70 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn ma je na ciele w różnych miejscach – najczęściej na brzuchu, biuście, udach i pośladkach, czasem na obręczy barkowej i plecach. Te mniej lub bardziej wyraźne prążki, kreski, linie na skórze zmieniają kolor od czerwonego przez ciemnofioletowy po biały. Powstają na wskutek gwałtownego przybrania na wadze albo wręcz odwrotnie – spadku masy ciała. 
Przeczytaj, jak się pozbyć rozstępów, jakie zabiegi dają prawdziwe efekty.

Rozstępy to przede wszystkim problem estetyczny. Tworzą się tam, gdzie włókna kolagenowe w skórze na skutek zbyt intensywnych zmian – rozciągania lub kurczenia się – są osłabione, kruche. Proces ich powstawania trwa dość długo i dzieli się na dwa etapy.

Od czerwonego do białego

Tworzenie się rozstępu zaczyna się od stanu zapalnego, czyli reakcji tkanek skóry właściwej na zerwanie włókna kolagenowego. Choć są one bardzo wytrzymałe, bo do zerwania jednego włókna o średnicy 1 mm potrzeba siły równej 10 kg, to jednak ulegają osłabieniu z różnych powodów. Wtedy na ciele pojawiają się czerwone gałęziowate pęknięcia, które następnie sinieją, mogą swędzieć i piec, skóra w tym miejscu bywa bardziej napięta, obrzęknięta. Ten pierwszy etap czasem trwa kilka miesięcy, a czasem kilka lat, w zależności od tego, jak organizm usiłuje sobie radzić z powstałą szkodą.
W drugim etapie, który jest określany jako zanikowy, rozstępy zmieniają kolor, stają się coraz bledsze, aż do białych, przypominają wklęsłe blizny. Na obszarze skóry, który pokrywają, dochodzi do zaniku kolagenu i elastyny.

Rozstępy w ciąży i nie tylko

Kobiety w ciąży rzeczywiście są bardziej narażone na rozstępy, szczególnie na brzuchu. W ich organizmie podwyższa się bowiem poziom kortyzolu, naturalnego hormonu steroidowego, co prowadzi do przemieszczania się depozytów tkanki tłuszczowej, a to osłabia włókna kolagenowe. Panie w ogóle częściej zmagają się z rozstępami, choćby z powodu stosowania różnych diet – raptowny spadek wagi albo szybki jej wzrost powodują, że na udach, biodrach czy piersiach mogą się pojawić nieestetyczne ślady.

Rozstępy u mężczyzn

U panów rozstępy, np. na barkach, bicepsach, udach, występują wtedy, gdy zbyt szybko zmienia się ich masa mięśniowa, czyli przede wszystkim u tych ostro ćwiczących na siłowni i dodatkowo wspomagających się sterydami. 
Poza tym osoby ze znaczną nadwagą i dorastająca młodzież mogą mieć problemy z rozstępami. Przyczynami ich powstawania bywają też zaburzenia hormonalne lub uwarunkowania genetyczne.

Najlepiej zapobiegać

Odpowiednia pielęgnacja skóry, zwłaszcza w obszarach szczególnie narażonych na powstawanie rozstępów, gwarantuje, że pozostanie ona gładka i bez zmian. Regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry, od czasu do czasu masaż całego ciała w gabinecie kosmetycznym powinny ją ochronić przed utworzeniem się rozstępów. Pomocna będzie z pewnością właściwie dobrana dieta oraz zmiana nawyków żywieniowych i odpowiedni styl życia.
Aby zapobiec wahaniom wagi, warto sięgnąć po odpowiednią suplementację, która zapewni zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki. Takie jak w diecie myLINE, czyli zawierające wszystkie niezbędne mikro- i makroskładniki, a przy tym smaczne i sycące. Produkty z serii myLINE przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej, pomagają utrzymać szczupłą sylwetkę i prawidłową masę ciała, a jednocześnie zapewniają dobre samopoczucie oraz właściwą dawkę energii.

Zabiegi na rozstępy

Jak usunąć rozstępy i czy istnieją dziś skuteczne metody walki z nimi? Chcąc pozbyć się rozstępów, należy zacząć przede wszystkim od rozpoznania, jak głęboko zaszły zmiany w skórze. Jeśli są one świeże, dopiero się pojawiły, szanse na całkowite się ich pozbycie są większe. Kurację można rozpocząć od peelingów chemicznych w gabinecie medycyny estetycznej. W ich składzie znajdują się np. kwas glikolowy, kwas trójchlorooctowy i retinol. Ich zadaniem jest złuszczenie naskórka i pobudzenie komórek skóry właściwej do produkcji włókien elastynowych i kolagenowych. Alternatywą dla peelingu jest dermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka.  
Przy rozstępach po ciąży dobre efekty daje też mezoterapia, czyli ostrzykiwanie zmienionej skóry specjalnymi preparatami, które będą ją stymulować do samoodnowy. Nie tylko składniki aktywne zawarte w preparatach pomagają skórze w regeneracji, ale także samo jej nakłuwanie powoduje, że zaczynają się tworzyć nowe włókna kolagenu i elastyny. 
Specjaliści medycyny estetycznej polecają również karboksyterapię, która poprawia ukrwienie skóry, a to z kolei wpływa na zmniejszenie widoczności rozstępów.

Laser na rozstępy

Przy laserowym usuwaniu rozstępów najlepiej sprawdza się laser frakcyjny. Jest bezpieczny, a po zabiegu nie jest potrzebna wielodniowa rekonwalescencja. Naświetlanie skóry laserem sprawia, że komórki kolagenowe zostają uszkodzone, a tym samym „zachęcone” do samonaprawy. 
Świeże, czerwone rozstępy można też naświetlać laserami naczyniowymi, np. bromkowo-miedziowym czy barwnikowym – dzięki temu szybciej zbledną.

Rozstępy, choć są głównie problemem estetycznym, spędzają sen z powiek wielu z nas. Dlatego przy wyborze skutecznej terapii zawsze warto skorzystać z konsultacji z doświadczonym specjalistą, który zaproponuje odpowiednio dopasowane zabiegi.